Zapraszamy dzieci i w wieku przedszkolnym do udziału w kolejnej edycji programu „Mała Książka Wielki Człowiek”. Projekt „Mała Książka Wielki Człowiek” ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi Biblioteki Gminy Siedlce, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Krasnal w Krzywej Czapce” Wojciecha Widłaka z ilustracjami Aleksandry Krzanowskiej oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli Mały Czytelnik w bibliotece”, to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom. Zachęcamy Rodziców do wspólnego czytania dzieciom. Niech czas, który jest poświęcony na wspólne czytanie będzie wyjątkowy i tylko Wasz. Niech wspólne czytanie stanie się rytuałem, z którego będziecie czerpać przyjemność. W tym roku posiadamy również książki w ukraińskiej wersji językowej dla Małych Czytelników z Ukrainy. Autorem przekładu jest Ostap Slyvynsky. Kampania Mała książka – wielki człowiek to projekt realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Gmina Siedlce wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Siedlcach z/s w Chodowie podjęli działania, aby ferie zimowe dla dzieci z Gminy Siedlce zostały przygotowane z bogatym planem zajęć.
Przez całe dwa tygodnie w siedzibie GOK-u w Chodowie odbywały się warsztaty „Projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych” w Programie Sieć na Kulturę dla dzieci. Podczas warsztatów, każdy z uczestników wykorzystywał darmowe programy graficzne takie jak np. CANVA, VECTR I INNE. Zajęcia miały na celu pobudzenie kreatywności i samodzielnego myślenia. Na zajęciach zostały zaprojektowane plakaty, prezentacje na wybrany przez siebie temat ,kartki walentynkowe oraz zaproszenia. Projekt w ,którym braliśmy udział został współfinansowany ze Środków Funduszu Rozwoju Regionalnego w Ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (działanie 3.2 Innowacyjne Rozwiązania na rzec aktywizacji cyfrowej).
W świetlicach m. in odbyły się Lekcje przyrody. Spotkanie to było interesująca forma edukacji poprzez zabawę i możliwość zobaczenia na żywo jakże pięknych i niezwykłych ptaków. Każdy uczestnik mógł dotknąć, potrzymać na ręku i zrobić zdjęcie pamiątkowe z sowami. Nie codziennie zdarza się podziwiać z bliska takiego ptaka. Na spotkanie przybyło ok 200 dzieci.
Nie zabrakło również atrakcji w postaci spotkania z panem Clowna Resorka, który w świetlicach umilał czas animacjami i wszelakimi sztuczkami. Dzieci również chętnie z ciekawością i zaangażowaniem uczestniczyły w pokazie magii chcąc podpatrzeć tajników magika.
Dalsze atrakcje przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury nie zwalniały tępa między lekcjami przyrody ,magii zorganizowali muzyczną rozrywkę w postaci gry na bębnach. Dzieci miały okazję zagrać z instruktorem i nauczyć się paru taktów. Już po pierwszych kilkunastu minutach nauki grupa była w stanie zagrać sama kilka podstawowych rytmów. Wspólna gra na bębnach bardzo zintegrowała grupę, każdy liczył na więcej. Z warsztatów również skorzystało ok 200 dzieci.
Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Siedlcach z/s w Chodowie zadbali również o kreatywną część ferii. Zostały przeprowadzone zajęcia artystyczne na których dzieci miały okazję pomalować swój kubeczek lub szklaneczkę, ozdabiali ją według własnych pomysłów, robiły bałwanki z drewna oraz breloczki do kluczy, które zabierali do domu. Licznie pojawili się na zajęciach, skorzystało z ich ponad 300 dzieci.
Na ostatnie dwa dni ferii został zorganizowany spektakl teatralny z teatrem „Maska” z Krakowa w świetlicy w Żelkowie oraz Białkach. Spektakle cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzieci wspaniale się bawiły na przedstawieniach pt. „Na misiowych urodzinach – najważniejsza jest rodzina”, „Prastara książnica- Skarb i tajemnica…bo mądrość tkwi nie tylko w WiFi”, każda z nich miała swój przekaz. W Rakowcu, Pruszynie oraz Starym Opolu dzieci zostały zabrane w niezwykły świat do kina sferycznego. Kino sferyczne to nowa forma kształcenia nie tylko dla dzieci, lecz również dla dorosłych. Za pomocą systemu sferycznej projekcji w środku kopuły tworzy się panoramiczny obraz pod kątem 360′.
Gminny Ośrodek Kultury w Siedlcach z/s w Chodowie pragnie podziękować Paniom Świetlicowym, dzieciom i rodzicom, którzy pomogli zorganizować zajęcia w okresie ferii zimowych.